Založ si blog

Sociálne inovácie v rozvoji vidieka

V súčasnosti sú sociálne inovácie a sociálne podnikanie aktuálnou spoločenskou témou. Zdá sa, že Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny sa darí postupne vylepšovať pošramotenú povesť sociálnych podnikov a odbúravať nedôveru starostov a miestnych samospráv. Určite k tomu výraznou mierou prispel aj nový zákon o sociálnych podnikoch. Ukázalo sa, že zapojenie cieľových skupín do jeho prípravy prináša svoje ovocie.

Zdá sa však, že sme sa nepoučili dostatočne z krachu Tomanovej sociálnych podnikov a ideme opakovať tie isté chyby. Nie však už v rezorte sociálnych vecí, ten sa už poučil, ale pre zmenu v agrorezorte.

Prístup LEADER môžeme považovať za najväčšiu sociálnu inováciu, ktorá sa k nám dostala vďaka nášmu členstvu v Európskej únii. Je to najväčšia sociálna inovácia vďaka tomu, že prináša veľmi demokratický,  zodpovedný, jedinečný a originálny prístup k rozvoju územia so zapojením všetkých socio-ekonomických partnerov vo vymedzenom vidieckom území. Miestni aktéri si vypracujú participatívnou metódou spoločnú rozvojovú stratégiu, určia si priority rozvoja, navrhnú opatrenia na ich riešenia a vyčlenia potrebné financie na ich realizáciu. Pre implementáciu si zriadia inštitucionálny rámec – partnerstvo – miestnu akčnú skupinu  a jej riadiace, rozhodovacie a kontrolné orgány. Táto miestna rozvojová inštitúcia sa následne uchádza o získanie financií na realizáciu svojej stratégie na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a to prostredníctvom operačných programov Program rozvoja vidieka a Integrovaný regionálny operačný program.

Je tragické ako Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pristupuje k tejto najväčšej sociálnej inovácii na Slovensku. Je už rok 2019, teda piaty rok programovacieho obdobia, kedy by sme mali mať už za sebou jeho strednodobé hodnotenia, ale my sme s podporou miestnych stratégii ešte ani len nezačali. Sme jedinou krajinou EÚ, ktorá nemá zrealizovaný ani jediný projekt prostredníctvom miestnych akčných skupín.  Napríklad v Čechách majú uskutočnených cez 2000 výziev a už 3300 zrealizovaných projektov.

Prístup LEADER bol na Slovensku spackaný už pri samotnom zrode kritérií a pravidiel výberu. Ministerstvo nekomunikovalo s cieľovými skupinami pri ich tvorbe a absolútne nevenovalo pozornosť prípravnej podpore. Nakoniec ju síce  na apel EÚ zrealizovalo ale tak, že táto výzva bola vyhodnotená až po uzavretí prvej výzvy na výber miestnych akčných skupín. A tak do prvého kola výzvy na podporu stratégii išli všetci bez toho, že by prešli prípravnou podporou a školením o prístupe LEADER. Nakoniec bola táto výzva pre neférové a netransparentné pravidlá aj zrušená a boli vytvorené nové objektívnejšie a transparentnejšie pravidlá a kritéria výberu miestnych akčných skupín. Táto nová výzva bola uzavretá až koncom roku 2017. No i napriek objektívnejším výberovým a hodnotiacim kritériám sa do výberu dostali miestne akčné skupiny bez zaškolenia a bez skúseností z implementácie rozvojových stratégií.  Za vyše roka od výberu miestnych akčných skupín nedokázalo ministerstvo pripraviť mechanizmy pre podporu ich stratégii. Ustavične sa menia pravidlá a oba riadiace orgány na ministerstve spolu skoro ani nekomunikujú a nekoordinujú svoje postupy. Zavádza sa čoraz viac komplikácii a byrokratických a administratívnych prekážok pre jednoduchú, plynulú a hladkú implementáciu. Miestne akčné skupiny nič iné nerobia, len ustavične upravujú stratégie, pravidlá riadenia a podpory a stanovy podľa čoraz viac zložitejších a komplikovanejších požiadaviek rezortu. Akoby si ministerstvo neuvedomovalo, že prístup LEADER je určený predovšetkým pre zaostávajúce vidiecke oblasti a svojim zložitým systémom riadenia odradí nielen vzniknuté partnerstvá, ale aj samotných žiadateľov. Tí keď zistia, že hodnotitelia ich žiadostí si budú vyžadovať, už i z tak nízkej sumy podpory na projekty (cca 20-30.000 €), ešte aj „výpalné“, určite sa, ľudovo povedané, vykašlú na podporu z eurofondov. A to si ešte ani nedokážeme prestaviť ako bude nestíhať a kolabovať Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA), keď sa na ňu začnú valiť tisícky malých projektov.

Všetka doterajšia príprava a nesystémové riadenie prístupu LEADER nasvedčuje tomu, že Slovensko nielen, že nedokáže naplniť plánované ciele a výstupy tohto programu, ale že ho privedie až do krachu. Znechutí všetkých vidieckych aktérov od tejto, pre Slovensko najlepšej sociálnej inovácie. Takže namiesto správnej cesty podpory inovácií rozvoja vidieka, si ministerstvo zvolilo Tomanovej cestu znechutenia a znehodnotenia dobrého sociálneho konceptu. A popritom ešte aj zvaliť vinu za svoju neschopnosť na Brusel…

 

Peter Rusnák, analytik IReP

Inovatívna miestna štátna správa

09.09.2019

V súčasnosti máme 72 okresných úradov, z toho je 49 okresných úradov pre 10 úsekov štátnej správy a 23 ďalších okresných úradov len pre 6 úsekov štátnej správy. Okrem toho má ešte viac »

Kvalifikovaná miestna samospráva

10.05.2019

Najdlhšie a najviac komunikovanou a diskutovanou, ale aj politicky najháklivejšou, je vysoká atomizácia a rozdrobenosť obcí. Sú dve zásadné témy racionalizácie a modernizácie miestnej samosprávy: viac »

Čo s neefektívnou verejnou správou?

02.05.2019

Neuplynulo už ani tak veľa času od volieb do regionálnych samospráv a už je to znova ticho. Ticho okolo zmien územnosprávneho členenia a kompetencií samosprávnych krajov. Počas volieb to bola viac »

väzeň, väzenie, mreže

Sériový sexuálny násilník dostal v Británii 33 doživotí

09.12.2019 20:45

Obete Josepha McCanna mali 11 až 71 rokov a zahŕňali tri ženy, ktoré uniesol z ulice ohrozujúc ich nožom a opakovane znásilnil.

Dunajská Lužná, kolóna

Cesta do Bratislavy krokom, vodičom tiekli nervy. Zopakuje sa to

09.12.2019 19:48

Ľuďom z obcí pri Bratislave, zvyknutým na kolóny, sa cesta do práce ešte výraznejšie predĺžila. Cesta domov bola podobná. Problémy majú trvať pol roka.

KĽDR, kórea,

V roku 2019 prišlo vo svete o život 49 novinárov

09.12.2019 19:43

Tohtoročný počet zabitých novinárov je podľa oficiálnej tlačovej správy zverejnenej na webovej stránke IFJ najnižší od roku 2000.

Donald Trump

Šéf právneho výboru Kongresu USA obvinil Trumpa z porušenia prísahy

09.12.2019 18:46

Vyšetrovanie môže vyústiť až do ústavnej žaloby proti Trumpovi a v takom prípade by sa Trump stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA.

peterrusnak

Venujem sa regionálnej politike a verejnej správe od roku 1991. Bol som pri tvorbe národných i regionálnych programových dokumentov pre všetky programové obdobia EÚ ako zástupca mimovládnych organizácií. Som spoluzakladajúcim členom Inštitútu regionálnej politiky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 10573x
Priemerná čítanosť článkov: 1322x

Autor blogu

Kategórie